Brak żelaza w diecie – apatia oraz nagminne zmęczenie

Osoby, które pragną odżywiać się zdrowo przywiązują dużą wagę do przyjmowania wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów. Większość potrzebnych składników można znaleźć w jedzeniu, jednakże źle skomponowana dieta uniemożliwia zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu, dzięki czemu występują negatywne skutki uboczne.

Jeśli w organizmie człowieka brakuje żelaza przejawia się to przede wszystkim zmęczeniem, zawrotami głowy, brakiem koncentracji, nagminną sennością oraz niskim progiem odporności. Brzmi znajomo? Na brak żelaza w diecie narażeni się przede wszystkim młodzi ludzie w okresie dojrzenia, oprócz tego kobiety w ciąży oraz te, które przechodzą bardzo intensywne miesiączki. Niewłaściwe ilości żelaza mają także osoby, które utraciły znaczne ilości krwi, a także cierpią na poważne choroby, jak na przykład nowotwór.

Jednakże największą grupę osób cierpiących na brak żelaza są osoby spożywające niewłaściwe produkty, których dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Z reguły odpowiednie ilości żelaza znajdują się u osób, które nie przestrzegają konkretnych diet, a więc jedzą wszystko (zdrowo, ale wszystko). Sytuacja jest odrobinę trudniejsza w przypadku wegetarianin oraz wegan, gdyż mięso jest głównym źródłem żelaza, jednakże niedobory można uzupełnić konkretnymi produktami z grupy roślinnej.

Bardzo dużą popularnością cieszą się koktajle wykonywane z buraków oraz cytryny, gdyż są one bardzo zdrowe, bogate w ogromne ilości żelaza, a przy tym buraki są jednymi z najzdrowszych warzyw na całym świecie. Dobrze jest wiedzieć, że mleko ogranicza wchłanianie żelaza, jeśli więc człowiek zauważy u siebie wymienione powyżej elementy przemęczenia, senności, apatii, itd. powinien ograniczyć ilości wypijane mleka, a najlepiej całkowicie je wyeliminować. Najwięcej żelaza posiadają w sobie jajka kurze, polędwica wołowa, wątróbka oraz sardynki (są one oprócz tego bardzo dobrze przyswajalne przez organizm ludzki).

Posted on Listopad 14, 2018 in artykuły

Share the Story

About the Author

Back to Top